fbpx

Temperatura w biurze ma duży wpływ na wydajność pracy

CEO Style | 29 maja 2019

Z pewnością każdemu zdarzyło się choć raz zmarznąć w biurze. Niskie temperatury w biurowcach, zwłaszcza latem potrafią skutecznie uprzykrzyć pracę. Co więcej – naukowcy dowiedli, że nieodpowiednio dobrana temperatura obniża produktywność pracowników. Według badań kobiety preferują wyższe temperatury w pomieszczeniach, a mężczyźni pracują lepiej w chłodniejszych biurach.

To może być dobra wiadomość dla kobiet, które nie wyobrażają sobie przyjścia do pracy bez swetra latem. Dobra, bo dowodzi, że jest to naturalna reakcja organizmu, a nie fanaberia. Naukowcom nie jest obce pojęcie walki o temperaturę w miejscu pracy. Już wcześniej ustalono, że temperatury w biurze są często ustawiane są niżej, niż jest to konieczne w cieplejszych miesiącach.

Kobiety wolą ciepło

Nowe badanie niemieckich naukowców z Berlina dowodzi, że temperatura powietrza ma bardzo duży wpływ na komfort pracy. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Plos One, kobiety lepiej radzą sobie z zadaniami w temperaturze, która jest zbliżona do tej za oknem.

Instagram.com

Aby to udowodnić, berlińscy naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 540 studentów. Podzieleni na grupy studenci mieli do wykonania pisemne zadania matematyczne oraz ustne. Na przykład dodawanie dwucyfrowych liczb bez użycia kalkulatora oraz ułożenie jak największej ilości słów z pomieszanego zestawu liter. Studenci rozwiązywali zadania w pomieszczeniach o temperaturze od 16,19 do 32,57 stopni Celsjusza.

Badanie wykazało, że cieplejsze temperatury pozwoliły kobietom odpowiedzieć lepiej i dokładniej na więcej testów. Co ciekawe – wzrost temperatury nawet o jeden stopień Celsjusza związany był z dwuprocentowym wzrostem prawidłowego rozwiązania liczby problemów matematycznych przez kobiety, a także korelował z jednoprocentowym wzrostem wydajności w zadaniach werbalnych.

Mężczyźni lepiej pracują w niskich temperaturach

Jak w tym badaniu wypadli mężczyźni? Okazuje się, że w tym przypadku lepiej radzili sobie w chłodniejszych temperaturach. Naukowcy wykazali, że spadek wydajności mężczyzn nie był tak aż tak dramatyczny, jak u kobiet.

– Kiedy zaczynaliśmy eksperyment w niskich temperaturach, różnica między płciami była ogromna – powiedziała Agne Kajackaite, badaczka ds. etyki i ekonomii behawioralnej z Berlińskiego Centrum Nauk Społecznych. – W miarę wzrostu temperatury, kobiety stawały się coraz lepsze. W pewnym momencie nie było już różnicy między płciami – dodała badaczka. 

Problem należy traktować poważnie

Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badania sugerują, że płeć jest ważnym czynnikiem nie tylko w określaniu wpływu temperatury na komfort, ale także na wydajność i sprawność poznawczą. Są zgodni również co do faktu, że potrzeba więcej badań – zwłaszcza, że nie każda kobieta będzie lepiej radzić sobie w upale, ani nie każdy mężczyzna będzie odczuwać komfort pracy w chłodniejszych temperaturach. Badanie nie wskazało górnej granicy, kiedy ciepło miałoby negatywnie wpływać na kobiety biorące udział w teście, ale naukowcy mają nadzieję na wydłużenie eksperymentu, aby można było włączyć do niego uczestników w różnym wieku i o różnym pochodzeniu.

Instagram.com

– Temperatura może mieć wpływ nie tylko na komfort, ale także na codzienną pracę ludzi – powiedziała Kajackaite. Badaczka podkreśla również, że jeśli ktoś czuje się bardziej komfortowo w grubym swetrze w biurze, może to również wpłynąć na wydajność, więc należy problem potraktować poważnie.

Zobacz także: