fbpx

Garnitur szyty na miarę – bespoke czy made to measure?

Iwona Sobczak | 3 września 2018

Charles Dickens powiedział kiedyś: „każdy mężczyzna może mieć dobry charakter i nastrój, o ile jest dobrze ubrany” – a to widać.
Na ulicach, w korporacjach, w biznesie coraz częściej królują dobrej jakości garnitury. Choć garnitur garniturowi nie równy, wprawne oko zauważy dobre cięcie i idealne wręcz dopasowanie do sylwetki. Nie da się ukryć – mężczyźni pokochali szycie na miarę i elegancję spod igły.

Choć efekt wart jest zachodu, szycie na miarę jest ryzykownym zakupem. Maciej Zaremba,  właściciel pracowni krawieckiej Zaremba Bespoke Tailoring podkreśla, że tu wszystko opiera się na zaufaniu. Klient tak naprawdę decyduje się na wydanie sporej kwoty pieniędzy, nie wiedząc, co tak naprawdę kupuje. Dokonuje inwestycji, za którą my bierzemy odpowiedzialność. Rozpoznajemy jego potrzeby, cele, które chce osiągnąć i dopasowujemy ubranie do jego potrzeb. Proces uszycia takiego garnituru składa się z kilku etapów. Choć – nie da się ukryć – świadomość stylu u mężczyzn wyraźnie wzrosła, klienci, często nie wiedzą, od czego zacząć, chcąc wyglądać dobrze.

– Na pierwszym spotkaniu zawsze staramy się najpierw znaleźć wspólny język – tłumaczy Zaremba. – Dowiadujemy się, jaki mężczyzna ma charakter oraz jak wyobraża sobie garnitur. Wtedy łatwo dopasować tkaniny lub pominąć wzory, które byłyby zbyt ekstrawaganckie – dodaje. Podczas pierwszego spotkania zapada również decyzja, czy garnitur zostanie uszyty metodą BeSpoke, czy Made to measure. Te dwa określenia charakteryzują krawiectwo miarowe.

Co to jest BeSpoke?

Jeśli klient zdecyduje się na uszycie ubrania od początku do końca pod wymiar, musi przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Tu jakość wymaga czasu.

-Samo powstanie marynarki to blisko 80. godzin ręcznej pracy – tłumaczy Zaremba. Okres oczekiwania na finalny produkt to około trzy miesiące. Czasem potrafi wydłużyć się nawet do pięciu miesięcy.

Instagram/Zarembabespoke

Gdy krawiec pobierze już wymiary, kolejne spotkanie odbywa się po upływie 3-4 tygodni. Zaremba zaznacza jednak, że na razie klient niewiele jednak zobaczy. Z materiału wycięta jest już forma marynarki i nałożona na płótno, czyli konstrukcję, która będzie później przykryta podszewką. Krawiec, który zajmuje się krojeniem, przestrzennie ogląda sylwetkę klienta i „wyłapuje” wszelkie odchylenia od pionu. Takie spotkanie pomaga idealnie dopasować krój. Podczas dwóch kolejnych spotkań doszywane są poszczególne elementy, których nie będzie trzeba już poprawia. Wykańczane są klapy, kieszenie, fastrygowane są rękawy. Większość szwów szyje się białą nitką, aby – w razie potrzeby – móc je łatwo skorygować, jeśli klient ma zastrzeżenia. Zaremba określa to, jako pewną formą kreacji, która odbywa się już na kliencie.

BeSpoke to najbardziej luksusowa usługa w krawiectwie. Zapewnia klientowi unikalność produktu oraz indywidualny, wyrafinowany styl.
Jest to jednak dość kosztowna inwestycja. Ceny takiego garnituru zaczynają się od blisko 8 do parunastu tysięcy złotych, w zależności od kroju, materiału ubrania czy też jego wykończenia.

Made to measure

Nieco tańszą i szybszą metodą jest Made to measure. To dobra opcja dla zapracowanych klientów, którzy również cenią sobie styl i klasę ubrania. Metoda polega na tym, że spośród kilku gotowych już modeli dobiera się ten najbardziej zbliżony do sylwetki i tylko dopasowuje się go do klienta. Choć proces brzmi nieco prościej niż BeSpoke, Zaremba podkreśla, że taka personalizacja obejmuje blisko pięćdziesiąt punktów, które można dopasować. Potem garnitur jest już szyty do końca. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu przychodzić na liczne przymiarki. Klient po pięciu tygodniach przymierza prawie gotowe ubranie.

Instagram/zarembabespoke

Ponieważ metoda jest szybsza metoda i też tańsza, bo mniej pracochłonna. Koszt takiego garnituru waha się w granicach 5 tysięcy złotych. Tu również do wyboru są różne kroje – marynarka może być jedno lub dwurzędowa. Można także zdecydować czy klapy będą uszyte w szpic, czy zwyczajnie oraz jaki będzie kolor podszewki, guzików czy rodzaj ich obszycia. Ubranie zawsze dostosowane jest do proporcji i sylwetki mężczyzny.

Garnitur biznesowy

Choć katalog tkanin i kolorów, z których można uszyć garnitur, jest bardzo bogaty, Zaremba zwraca uwagę, że w biznesie powinno się stosować dyskretne, proste ubrania, gładkie lub z bardzo delikatnym wzorem. Cała siła powinna natomiast leżeć w detalu i idealnym dopasowaniu.

– Pierwszy garnitur powinien być granatowy, choć w odpowiednim odcieniu – z pewnością nie za jasny – radzi ekspert. – Lepiej postawić na klasykę, a nie na trend. W szyciu na miarę stawiamy na ponadczasowość. Mniej znaczy więcej, zawsze powtarzam to klientom – podsumowuje.

Zobacz także: