fbpx

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć kupując garnitur

Iwona Sobczak | 5 grudnia 2018

Dobrze dopasowane ubranie jest jak druga skóra. I wbrew pozorom nie musi być szyty na miarę, by wyglądał świetnie. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Oto 10 najważniejszych zasad, które warto zapamiętać przed następnymi zakupami, by wiedzieć jaki kupić garnitur.

1. Postaw na klasykę, zamiast na sezonowy trend

Kupujesz garnitur? Przede wszystkim zadbaj o idealne dopasowanie do twojej sylwetki i odpowiednie proporcje. Dopiero wówczas zdecyduj o kolorze i zwróć uwagę na jakość tkaniny. To twój pierwszy zakup? Wybierz ciemny granatowy garnitur. Niebieski i jego odcienie to barwy profesjonalizmu i zaufania, dlatego tak chętnie wybierane są przez świat biznesu i polityki. Profesjonalny wizerunek biznesowy to przede wszystkim elegancja, proste kroje i gładkie lub dyskretne wzory. Cała siła leży jednak w detalach.

2.  Zwróć uwagę na materiał

Jeśli to twój pierwszy garnitur, zdecyduj się na materiał, który będziesz nosić przez cały rok. Postaw na jak najlepszej jakości wełnę o średnicy włókien ok. 80-100s. Pamiętaj – im wyższy jej numer, tym cieńsza będzie tkanina. Kupując garnitur uszyty z materiału dobrej jakości, inwestujesz w ubranie, które posłuży ci na dłużej.

3. Sprawdź długość rękawa

Rękaw marynarki nie może być za długi. Powinien kończyć się ok. 2 cm powyżej nadgarstka. Prawidłowa długość rękawa marynarki powinna odsłaniać także około centymetra koszuli.

4. Pamiętaj o zasadzie dotyczącej guzików

Postaw na klasykę i wybierz garnitur jednorzędowy, zapinany na dwa guziki. Pamiętaj, aby zapinać tylko górny, gdy stoisz. Siadając, rozepnij guzik marynarki.

5. Upewnij się, czy długość nogawek jest prawidłowa

Pamiętaj o zasadzie – im węższe są spodnie, tym krótsze powinny być nogawki. Unikaj za długich spodni, gdy nosisz szeroki krój. Gdy stoisz, twoje spodnie powinny mieć długość do połowy pięty i nie powinny mieć z tyłu załamań. Z przodu natomiast, spodnie mogą mieć jedno niewielkie załamanie w okolicy buta.

6. Dobierz skarpetki

Kup o jeden odcień ciemniejsze od garnituru. Nie eksperymentuj z wzorami, jeśli pracujesz w konserwatywnym środowisku. Gładkie skarpetki lub tłoczone w delikatny wzór, będą najlepszym wyborem.

7. Dobierz odpowiedni kolor butów

Buty powinny najmocniejszym elementem całego stroju, a co za tym idzie – muszą być najwyższej jakości. Źle dopasowane obuwie potrafi zepsuć cały wizerunek, przy nawet najdroższym garniturze. Im ciemniejszy kolor, tym bardziej formalny jest wizerunek. Do granatowego garnituru pasują ciemne brązowe i czarne buty np. prosty model Oxforda. Buty powinny być zawsze zadbane – wypastowane i przechowywane w prawidłach.

8. Zwróć uwagę na dopasowanie

Mierząc garnitur, poproś o dodatkowe lustro, aby przejrzeć się z tyłu. Wybierz marynarkę, która ma dwa pionowe rozcięcia na plecach – dobrze układać się na pośladkach. Jej długość powinna kończyć się wraz z pośladkami. Unikaj dodatkowych przeszyć, to niepotrzebnie odwraca uwagę od całości.

9. Dopasuj krawat do garnituru

Im ciemniejszy kolor krawata, tym bardziej formalny wygląd. Do granatowego garnituru idealnie pasują odcienie niebieskiego (wybierz inny odcień, niż kolor marynarki), czerwieni, różu, zieleni, a także kolor pomarańczowy.

Dopasuj szerokość węzła krawata do proporcji twarzy i szyi. Im szerszą masz szyję, tym większy powinien być węzeł. Wiązanie krawata nie musi być idealne, ale powinno być schludne. Naucz się wiązania prostego oraz typu windsor, następnie dopasuj grubość węzła do proporcji swojej twarzy.

10. Sprawdź, jak marynarka leży w ramionach

Upewnij się, że dobrze leży w ramionach. Ten detal nadaje kształtu całej sylwetce. Za szerokie ramiona marynarki spowodują niedbały wygląd. Za wąskie, zdeformują i dodadzą kilogramów.

Zobacz także: