fbpx

Mowa ciała w biznesie. Sprawdź, co powiedzieneś wiedzieć

CEO Style | 3 grudnia 2018

Prezentacja. Stres. Starasz się powiedzieć wszystko to, co wczoraj mówiłeś sobie do lustra. Myślisz – idzie nieźle, aż dostrzegasz mężczyznę w trzecim rzędzie, który konstrukcją z długopisów zawstydziłby nawet Macgyvera. Ktoś inny rysuje gwiazdki na kartce i pewne jest już, że praktycznie nikt cię nie słucha. Ba! Czekają z utęsknieniem na przerwę. Co zrobiłeś nie tak? Być może nie przemyślałeś swojej mowy ciała.

Komunikacja niewerbalna to aż 60-75% siły całego przekazu. Opanowanie tej techniki jest dzisiaj kluczową umiejętnością na stanowiskach kierowniczych i nie tylko. Zobacz, co powinieneś wiedzieć.

Przyjmij odpowiednią postawę

East News

Zakomunikuj, że jesteś szczerze zainteresowany tym, co mówi druga osoba, przyjmując odpowiednią postawę. Twoja głowa i tułów powinny być zwrócone w kierunku rozmówcy. To wzbudza zaangażowanie i zaufanie. Jeśli od czasu do czasu pochylisz się w kierunku drugiej osoby (zwłaszcza kiedy siedzisz), a także od czasu do czasu kiwasz głową, przytakując,  pokażesz, że twoje zaangażowanie w konwersację jest maksymalne.

Nie staraj się jednak przekonać do swoich racji osoby, która przyjmuje obronną pozycję ciała, krzyżując ręce lub nogi. Postaraj się przez chwilę porozmawiać na neutralne tematy i zaczekaj aż rozmówca zmieni swoją postawę.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Wzrok to bardzo ważny wskaźnik mowy ciała. Jeśli utrzymujesz kontakt wzrokowy z rozmówcą, komunikujesz uwagę i zainteresowanie, ale również i szczerość. Jeśli jednak unikasz kontaktu wzrokowego, możesz niewerbalnie przekazać, że nie mówisz prawdy lub twoje intencje są nieszczere. Specjaliści zwracają uwagę, że osoby, które kłamią podczas rozmowy, odwracają wzrok w prawą stronę. Szybkie poruszanie oczami, to kolejny wskaźnik wskazujący kłamstwo, tak samo jak przyspieszony oddech, odchrząkiwanie czy czerwienienie się okolic szyi.

Zwróć uwagę na stopy

Ludzie świadomi zasad mowy ciała zazwyczaj potrafią panować nad swoją mimiką. Często zapominają o jednak stopach. Jeśli ktoś mija się z prawdą, zaczyna poruszać stopami, nerwowo ruszać kolanem lub niekiedy też owijać stopy wokół nóg krzesła.

Gdy stoisz, zwróć uwagę, w którym kierunku zwrócone są stopy twojego rozmówcy. Jeśli czubki jego stóp skierowane są w twoją stronę, rozmówca jest zainteresowany tobą i tematem rozmowy. Jeśli jednak, któraś z jego stóp ustawiona jest w innym kierunku, osoba prawdopodobnie chciałaby skończyć rozmowę szybciej i udać się właśnie w tym kierunku, który wskazuje stopa.

Dotyk, który mówi wiele

Dotyk jest jednym z najsilniejszych sygnałów niewerbalnych. Uścisk dłoni, dotknięcie ramienia lub barku przez mniej niż sekundę, stwarza więź i sympatię między ludźmi. Staraj się jednak robić to z wyczuciem, gdyż twój gest może zostać odebrany odwrotnie do twoich intencji.

Zdobądź się na uśmiech

Szczery uśmiech nie tylko rozluźnia atmosferę, ale także sprawia, że jesteśmy postrzegani bardziej pozytywnie, a poziom stresu obniża się. W dodatku jeśli się do kogoś uśmiechasz, najprawdopodobniej ta osoba uśmiechnie się do ciebie również. Dlatego warto się uśmiechać.

 

Zobacz także: