fbpx

Jak należy zapinać prawidłowo marynarkę?

CEO Style | 7 marca 2019

Marynarka garniturowa, czy sportowa, rządzą się swoimi prawami. Mimo że biznesowy dress code uległ sporemu rozluźnieniu, pewne zasady pozostały bez zmian. Choć można wyróżnić kilka fasonów marynarek, nadal trzeba wiedzieć jak je nosić. Najważniejsza zasada? Nie należy zapinać ostatniego guzika.

Wszystko zaczęło się od brytyjskiego króla Edwarda VII, który był postawnym mężczyzną. Delikatnie rzecz ujmując. Za czasów, gdy Edward był jeszcze księciem Walii, do mody powoli wchodziły garnitury. Wyraźna nadwaga księcia powodowała jednak, że nie był on w stanie dopiąć swojej kamizelki, więc przestał zapinać jej dolny guzik, aby lepiej leżała. Z szacunku dla króla sąd brytyjski oraz Brytyjczycy i mieszkańcy kolonii brytyjskich również zaprzestali zapinania guzika swoich ubrań.

Źródło/Pinterest.com

Historia rozpiętego guzika

Choć historycy zgodnie przyznają, że legenda mogła zostać nieco zniekształcona przez lata, Edward VII wyznaczył nowy trend. Z czasem ostatni guzik zaczęto zostawiać rozpięty również ze względu na to, że marynarki garniturowe coraz częściej zastępowały płaszcze jeździeckie.

Historię potwierdza Sir Hardy Amies, brytyjski projektant mody, który przez prawie 40 lat był oficjalnym krawcem królowej Elżbiety II. Jego dom zresztą znajduje się przy Savile Row – słynnym centrum współczesnego krawiectwa bespoke w Londynie.

W 1992 r. podczas wykładu na Royal Society of Arts Amies opowiedział historię powstania brytyjskiego garnituru. Jednorzędowy garnitur po raz pierwszy wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1906 roku. Miał on trzy guziki, ale różnił się od tego dzisiejszego. Uszyty był tak, aby wyglądał najlepiej, gdy noszący go mężczyzna siedział na koniu. Trzeci guzik, znajdujący się poniżej talii, musiał być wówczas rozpięty. Edward VII zdecydował, aby rozpiąć także i górny guzik, zostawiając zapięty jedynie ten środkowy. Trend przyjął się w Wielkiej Brytanii, jednak do USA zawitał nieco później. Obecnie garnitury jednorzędowe mają przeważnie dwa guziki.

Źródło/Pinterest.com

Jak zapinać różne typy marynarek?

  • jednorzędowa zapinana na dwa guziki – zapina się ją na górny guzik,
  • jednorzędowa zapinana na trzy guziki – można zapiąć ją na górny i środkowy lub jedynie na środkowy,
  • dwurzędowa – dolna para guzików powinna zostać niezapięta,
  • modele zapinane na dwa i pół guzika – czyli takie, których dziurkę górnego guzika częściowo zakrywa klapa – zapina się je jak te z dwoma guzikami.

Żadnej marynarki nie należy zapinać na wszystkie guziki – to faux pas. Niezależnie od jej rodzaju, dolny guzik powinien zawsze pozostać rozpięty. Podobna zasada obowiązuje w przypadku kamizelki.

Źródło/Instagram.com

Jak należy siadać w marynarce?

W przypadku klasycznej marynarki jednorzędowej, siadając, należy ją rozpiąć i ponownie zapiąć, przy wstawaniu. Formalny strój wymaga jednak, aby marynarka była zapięta, gdy mężczyzna stoi. Marynarki dwurzędowej natomiast do siadania nie rozpina się w ogóle, choć niektórzy Włosi często pozostawiają ją niezapiętą.

Zobacz także: