fbpx

Jak ludzie odnoszący sukcesy spędzają weekendy?

CEO Style | 22 listopada 2019

Weekend to idealny czas, aby odpocząć od codziennych obowiązków, spotkać się z najbliższymi, a także zaplanować następny tydzień. Ludzie, którzy odnieśli sukces, wiedzą, jak ważny jest to czas i wykorzystują weekendy maksymalnie.

Według badań przeprowadzonych przez Stanford University wynika, że produktywność znacząco spada, gdy pracujemy więcej niż 50 godzin tygodniowo. Natomiast po przekroczeniu 55 godzin, wskaźnik jest tak niski, że praca jest zwyczajnie bezcelowa. Dlatego tak ważne jest, aby odpocząć w weekend i nabrać sił na kolejny tydzień.

Jak tego dokonują? Oto 8 czynności, które pomagają ludziom sukcesu znaleźć równowagę w dni wolne.

1. Budzą się o tej samej porze, co zazwyczaj w tygodniu

To kuszące, aby wyłączyć budzik i się wyspać w weekend. Mimo że jest to miłe uczucie, wylegiwanie się w łóżku do późna, zakłóca rytm dnia. W trakcie snu organizm przechodzi serię faz, które sprawiają, że budzimy się wypoczęci. Jedna z nich polega na przygotowaniu umysłu do przebudzenia i czuwania, dlatego niektórzy budzą się tuż przed budzikiem. Kiedy przesypiamy swój regularny czas przebudzenia w weekend, możliwe, że obudzimy się z uczuciem zmęczenia. Nie tylko zakłóca to wolny dzień, ale również obniża produktywność, która potrzebna będzie w poniedziałek. Znacznie lepiej wcześniej pójść spać, aby nadrobić zaległości związane ze snem i obudzić się wypoczętym rano.

2. Poświęcają czas tylko dla siebie rano

Trudno jest znaleźć czas dla siebie w weekendy, zwłaszcza jeśli ma się rodzinę. Dlatego warto zaangażować się w zajęcie, które wiąże się z naszą pasją, w pierwszej kolejności po przebudzeniu. Może przynieść to ogromne korzyści dla umysłu. Warren Buffet, który uważany jest za jednego z najważniejszych inwestorów w świecie biznesu, w wolnym czasie lubi grać na ukulele, a były prezydent USA George W. Bush maluje obrazy.

Instagram.com

Badania wykazują, że umysł osiąga najwyższą wydajność od dwóch do czterech godzin po przebudzeniu, więc warto wstać wcześnie, udać się np. na trening, aby potem poświęcić czas na zaangażowanie umysłowe, sprzyjające rozwijaniu kreatywności i łagodzeniu stresu.

3. Planują wycieczki lub rozrywkę

Niezależnie czy będzie to wieczorny koncert, sztuka w teatrze lub wyprawa do uroczego hotelu, czy ulubionej restauracji, warto zaplanować weekendową rozrywkę lub przygodę z wyprzedzeniem. Może to być nawet wycieczka rodzinna, zamiast biegania na bieżni na siłowni. Mówiąc krótko – dobrze jest zrobić coś, czego wcześniej się nie robiło lub odkładało na inny czas. Ludzie sukcesu wiedzą, że gdy mają zaplanowaną ciekawą aktywność na sobotę, nie tylko nastawiają się na dobrą zabawę, ale również zyskują szansę na lepszy nastrój w ciągu nowego tygodnia.

4. Wyłączają telefon

Dystans od pracy i urządzeń elektronicznych, które kojarzą się lub służą do pracy, dla ludzi sukcesu jest najważniejszą strategią weekendową. Inaczej w dalszym ciągu mentalnie będą w pracy i nie uda się im zregenerować sił.  

Wikimedia Commons

Będąc zaangażowanym w pracę przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu narażamy się na ciągły odbiór czynników stresogennych, które uniemożliwiają ponowne skupienie uwagi i odpoczynek. Jeśli nie mamy możliwości odłączyć się od pracy na cały weekend, dobrze jest spróbować wyznaczyć konkretne godziny w sobotę i niedzielę na sprawdzanie e-maili i odpowiadanie na wiadomości. Zaplanowanie krótkich bloków czasowych z pewnością lepiej złagodzi stres niż ciągła dostępność online.  

5. Minimalizują obowiązki

Obowiązki potrafią zawładnąć całym weekendem. Kiedy tak się dzieje, tracimy możliwość odprężenia się i poświęcenia kilku chwil na refleksję. Bill Gates powiedział kiedyś, że: „świętowanie sukcesu jest w porządku, ale ważniejsze jest to, aby wyciągnąć lekcję z porażki„. Refleksja powinna być codzienną praktyką, a weekendy są doskonałą okazją do cofnięcia się i zastanowienia się nad lekcjami z poprzedniego tygodnia i wprowadzenia ulepszeń na następny tydzień.

Scott Gries/Getty Images

Wykonywanie zbyt wielu obowiązków sprawia wrażenie pracy, a jeśli spędzamy weekend wykonując je, w rezultacie poświęcamy na pracę całe siedem dni. Aby tego uniknąć, ludzie sukcesu planują swoje obowiązki, tak jak wszystko inne w ciągu tygodnia, a jeśli nie zrobią ich w wyznaczonym czasie, zostawiają je na kolejny tydzień.

6. Ćwiczą

Anna Wintour, redaktor naczelna magazynu „Vogue”, gra w tenisa codziennie przez godzinę…

Instagram.com

…a Richard Branson aktywnie uprawia kite surfing.

Wikimedia Commons

Jeśli jednak grafik zajęć uniemożliwia udanie się na trening w tygodniu, weekend jest dobrym momentem na nadrobienie sportowych zaległości. Ludzie, którzy odnieśli sukces, wiedzą, jak ważne jest aktywne ciało dla aktywnego umysłu – także w weekendy.

Badania dowodzą, że ćwiczenie przez zaledwie 10 minut uwalnia GABA – kojący neuroprzekaźnik, który redukuje stres. Ćwiczenia to również świetny sposób na wymyślanie nowych pomysłów. Innowatorzy i inni ludzie sukcesu wiedzą, że przebywanie na świeżym powietrzu często pobudza kreatywność. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takiego sportu, który stanie się ważną częścią weekendowej rutyny.

7. Spędzają czas z rodziną

Spędzanie czasu z rodziną lub z najbliższymi w weekend jest konieczne, aby się zrelaksować i naładować akumulatory. Dni powszednie potrafią być tak intensywne, że często trudno znaleźć czas dla bliskich. Ludzie sukcesu nie pozwalają, aby weekend również taki był. Dobrym pomysłem jest więc zabranie dzieci do parku, małżonka do ulubionej restauracji, czy odwiedzenie rodziców.

8. Przygotowują się na nadchodzący tydzień

Weekend to świetny czas, aby poświęcić kilka chwil na zaplanowanie nadchodzącego tygodnia. Nawet pół godziny planowania może przynieść znaczący wzrost wydajności i zmniejszyć stres. Benjamin Franklin pytał siebie zawsze: „co dobrego mogę dzisiaj zrobić?” Ludzie odnoszący sukcesy wiedzą, jak ważne są nawet codzienne cele. Weekend jest jednak dobrym momentem na zaplanowanie ich na nadchodzący tydzień. Będzie o wiele łatwiejszy do opanowania, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem!

Zobacz także: