fbpx

Dress code koktajlowy – jak się ubrać?

Iwona Sobczak | 30 stycznia 2019

Cocktail party to popularna dziś forma popołudniowych przyjęć, które odbywają się na stojąco. Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa “ogon koguta”, który jest bardzo kolorowy, podobnie jak serwowane podczas przyjęcia drinki.  Tego typu spotkania rozpoczynają się po godzinie 16.00 i trwają zazwyczaj do 19.00. Jak nietrudno się domyślić – i tu obowiązuje odpowiedni dress code koktajlowy.

Koktajlowy dress code zbliżony jest do biznesowego. Nic dziwnego – jest to spotkanie odbywające się często tuż po pracy, stąd na większe zmiany w wyglądzie nie byłoby czasu. Wypada jednak wyglądać bardziej elegancko. Do klasycznej sukienki biznesowej można wówczas dodać jedynie wieczorowe dodatki, by strój nabrał bardziej eleganckiego tonu. Jeśli chodzi o mężczyzn – w tym przypadku idealnie sprawdzi się ciemny niebieski garnitur i np. biała koszula. Źle widziane będą jednak jeansy, nawet jeśli będą zestawione z marynarką. Przed spotkaniem warto się odświeżyć i użyć nieco mocniejszych, wieczorowych perfum.

Jeśli zaś chodzi o kobiety, zestaw zasad dotyczących dress code’u już się nieco bardziej komplikuje.

Mała czarna

Sukienka biznesowa nadaje się również na przyjęcia koktajlowe. Powinna się kończyć w okolicy kolana. Możemy pozwolić sobie na odkrycie ramion. Elegancji nada odpowiedni materiał sukienki, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na klasykę w postaci „małej czarnej”. Czarny kolor zawsze zdradzi kiepską jakość materiału. Na przyjęcie koktajlowe nie nadaje się więc dzianina. Znacznie lepiej sprawdzi się nieco sztywniejsza tkanina np. naturalny jedwab lub wysokiej jakości bawełna.

źródło: Instagram.com

Kolory i krój odpowiednie na koktajl

Jeśli chodzi o kolory, możemy pozwolić sobie na więcej i np. włożyć czerwoną sukienkę, która w ciągu dnia w biznesie zarezerwowana jest dla kobiet na wysokim stanowisku. Jeśli zaś chodzi o dekolt, sukienka zabudowana pod szyję podkreśli piersi. Jeśli jesteśmy obdarzone sporym biustem, lepiej wybrać krój dekolu w literę V. To sprawi, że wzrok skoncentruje się powyżej linii biustu, na wyeksponowanej skórze

Zapamiętaj:

  • sukienka powinna kończyć się w okolicy kolana
  • nie zakładaj sukienki z dzianiny
  • postaw na dobrą jakość tkaniny, zwłaszcza gdy wybierasz czerń
  • dekolt w literę V odwróci uwagę od biustu

Torebka na cocktail party

Jeśli jest to koktajl party na stojąco, z pewnością nie sprawdzi się torebka kopertowa. Będzie tylko sprawiać kłopot. Utrudni swobodne jedzenie, a także trzymanie jednoczesne trzymanie kieliszka i witanie się z kimś. Nie sprawdzi się również torebka na łańcuszku, która może płatać figle, gdy nachylamy się nad półmiskami z jedzeniem. Ma ona również charakter sportowy, który nie jest odpowiedni na tego typu wydarzenie. Idealna na taką okazję za to będzie niewielka torebka z krótkimi uszami, którą można przewiesić na przedramieniu.

Torebka kopertowa sprawdzi się natomiast w sytuacji, kiedy wybieramy się na kolację zasiadaną przy stole. Można ją wówczas umieścić za sobą na oparciu krzesła lub – jeśli pozwoli na to miejsce – położyć na stole, za kieliszkami.

Zapamiętaj:

  • na stojące przyjęcie wybierz torebkę z uszami
  • torebkę kopertową wybieraj na kolacje zasiadane

Makijaż wieczorowy

Popołudniowy makijaż może być trochę mocniejszy. Ładnie będzie wyglądać czerwona szminka lub oczy umalowane w stylu smokey eye. Pamiętajmy jednak, żeby postawić na jeden mocny akcent i jeśli decydujemy się na czerwoną szminkę, oczy powinny być umalowane delikatne. I na odwrót.

Zapamiętaj:

  • jeśli umalujesz mocno umalujesz oczy, usta pozostaw neutralne i na odwrót

Rajstopy.. nosić czy nie?

Są sytuacje, które wymagają od nas założenia rajstop. Najwięcej problemu sprawiają cienkie czarne rajstopy.  Mimo że jest to klasyka, wyglądają pensjonarsko, a ich czerń dodaje niepotrzebnego “ciężaru” stylizacji. Lepiej sprawdzą się cienkie cieliste rajstopy lub te w sprayu. Jeśli musimy założyć ciemne, wybierzmy w kolorze ciemnego grafitu. Nie będą wyglądać pretensjonalnie.

Rajstopy nie mogą też być błyszczące i choć jest to trudne, trzeba znaleźć swój odcień, bo źle dobrane mogą zepsuć cały wizerunek.

Zapamiętaj:

  • nie noś cienkich czarnych rajstop
  • znajdź idealny dla siebie odcień
  • nie noś tych błyszczących
Zobacz także: