fbpx

Chcesz podejmować lepsze decyzje? Najpierw coś zjedz

CEO Style | 21 listopada 2019

Rano liczy się każda minuta, dlatego często wybiegamy z domu w pośpiechu bez śniadania. W ciągu dnia mamy tyle pracy, że nie ma czasu na lunch, aż w końcu sięgamy po coś niezdrowego, po czym za chwilę chce się nam spać. Każdy z nas choć raz tego doświadczył. Ale oprócz negatywnego wpływu na dietę, tego rodzaju model odżywiania może poważnie torpedować nasz sukces. Naukowcy dowiedli, że pusty żołądek wpływa na podejmowanie niewłaściwych decyzji.  

instagram.com

Głód skłania do podejmowania szybszych decyzji

Łaknienie, podobnie jak pragnienie jest sygnałem wysyłanym przez organizm, które trzeba zaspokoić prędzej czy później. W praktyce często jest tak, że uczucie głodu nie pozwala się w pełni skupić. Dowodzi temu badanie przeprowadzone przez dr Benjamina Vincenta z Uniwersytetu Dundee w Szkocji, w którym uczestnicy musieli odpowiedzieć na różne pytania, kiedy nie byli głodni i ponownie, kiedy ominęli posiłek. Naukowcy odkryli, że gdy ludzie byli głodni, byli bardziej zniecierpliwieni i zadawalali się mniejszymi nagrodami, które mogli otrzymać szybciej. Wniosek z tego jest taki, że pusty żołądek zmienił ich preferencje, przez co podejmowali decyzje nieżywnościowe inaczej niż w przypadku, gdy nie byli głodni.

Instagram.com

Te badania wpisują się w większy wkład w psychologię i ekonomię behawioralną w celu określenia czynników, które mają wpływ na podejmowanie decyzji. To potencjalnie wzmacnia przewagę ludzi, ponieważ mogą oni przewidywać i łagodzić skutki głodu, które mogą wpływać na podejmowanie przez nich decyzji z pominięciem ich długoterminowych celów – podkreśla dr Vincent.

Dr Vincent i jego współautor oraz były uczeń Jordan Skrynka przebadali 50 uczestników badania dwa razy – raz, kiedy jedli normalnie, a drugi raz, gdy nie jedli nic tego dnia. W przypadku trzech różnych rodzajów nagród, ludzie, gdy byli głodni, wyrażali silniejsze preferencje dla mniejszych, hipotetycznych gratyfikacji, które byłyby przyznawane natychmiast, a nie większych, które pojawiłyby się później. Naukowcy zauważyli, że jeśli zaproponuje się ludziom nagrodę, którą mogą otrzymać natychmiast lub każe się im zaczekać na podwójną gratyfikację, to zwykle uczestnicy najedzeni byli gotowi czekać 35 dni na podwojenie nagrody. Lecz kiedy byli głodni, cierpliwość oczekiwania na gratyfikację spadła do zaledwie 3 dni.

Youtube.com

Brak jedzenia = problemy

Oczywiście nie tylko uczucie głodu wpływa na podejmowanie dobrych i trafnych decyzji, jednak bycie głodnym może zaszkodzić decyzjom zawodowym. Przykładowo może to wpłynąć na zbyt płytką analizę problemu lub przeoczenie czegoś ważnego w procesie decyzyjnym.

Wychodzenie z domu bez śniadania zatem lub praca w trakcie lunchu wpływają nie tylko na energię, ale także na koncentrację i wydajność. To trochę tak, jakby porównać naszą efektywność do samochodu. Niezatankowany odmówi zwyczajnie posłuszeństwa na drodze. Gdy zatankujemy natomiast, możemy przejechać długą drogę i dotrzeć do celu.

Zadbaj o swój zespół

Jeśli jesteś szefem i często organizujesz długie spotkania, zadbaj również o swoich pracowników. Dawniej zebrania odbywały się przy przekąskach i kanapkach. Nowoczesne korporacje porzuciły ten zwyczaj, dlatego warto zadbać o dobrą atmosferę i w rezultacie lepszy wynik zespołu, powracając do zwyczaju stawiania przekąsek na stole konferencyjnym. Co ciekawe, naukowcy znaleźli również korelację pomiędzy odpowiednim odżywianiem, a przywództwem.

Instagram.com

Ludzie często rezygnują ze śniadania w biurze i pomijają lunch, ponieważ obawiają się porażki i ostracyzmu, gdyż często robiąc sobie przerwę na jedzenie, boją się pokazania, że mają na to czas w pracy. Jeśli chcesz, aby twój zespół wykonywał dobrze swoją pracę, musisz stworzyć środowisko, w którym nie będą odczuwać takiej presji.