fbpx

Bycie przystojnym, może zaszkodzić ci w karierze

CEO Style | 20 maja 2019

O dyskryminacji mężczyzn w pracy słyszymy znacznie rzadziej, jednak nie znaczy to, że zjawisko nie istnieje. Badania przeprowadzone przez amerykańskich i brytyjskich naukowców dowodzą, że bycie przystojnym, może przeszkodzić mężczyznom w rozwoju kariery, a zwłaszcza w zdobyciu wysokich stanowisk.

Mężczyźni nie chcą konkurować

Zdaniem naukowców z University College London’s School of Management i University of Maryland w USA, przystojni mężczyźni są postrzegani, jako zagrożenie dla swoich szefów i dlatego jest mniej prawdopodobne, że awansują na równie wysokie pozycje. Naukowcy przeprowadzili cztery oddzielne eksperymenty w czterech różnych biurach. Odkryli, że kiedy mężczyźni zatrudniali innych mężczyzn do pracy, na ich decyzję negatywnie wpływała atrakcyjność kandydata. Co ciekawe, ten sam czynnik nie był dyskryminujący w stosunku do atrakcyjnych kobiet.

Instagram.com

W miejscach pracy, w których panuje duża konkurencja, np. w działach sprzedaży, wygląd zewnętrzny może sprawić, że przystojni mężczyźni będą wydawać się zagrożeniem dla przyszłych kolegów. Jeśli decydenci zakładają, że mogą z nimi konkurować, będą ich raczej dyskryminować w procesach rekrutacyjnych.

Menedżerowie kierują się stereotypami i podejmują decyzje o zatrudnieniu kandydatów, tak aby było to korzystne dla nich samych  – mówi adiunkt Sun Young Lee i główny badacz na Uniwersytecie Maryland.

Naukowiec wskazuje również, że firmy angażujące pracowników w procesy rekrutacyjne, powinny zwrócić na to uwagę.

Lepiej zatrudnić firmę zewnętrzną

Świadomość, że na zatrudnienie pracowników mają wpływ potencjalne relacje zawodowe i stereotypowe tendencje, może pomóc organizacjom poprawić proces rekrutacyjny. Sun Young sugeruje również, że aby pozyskać najlepszych kandydatów do pracy, niezależnie od ich wyglądu, lepszym rozwiązaniem może być zatrudnienie zewnętrznej firmy rekrutacyjnej.

Instagram.com

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Organisational Behavior and Human Decision Processes”.

Zobacz także: