fbpx

Barack Obama wybrał 11 najlepszych książek 2019 roku

CEO Style | 16 sierpnia 2019

Barack Obama od lat cieszy się zasłużoną reputacją bibliofila. Były prezydent USA lubi jednak nie tylko czytać książki, ale także udzielać rekomendacji na ich temat. Tak narodziła się sierpniowa tradycja listy książek Obamy. Każdego roku więc 44. prezydent publikuje na swoim Facebooku tytuły, które jego zdaniem warto przeczytać.

Na tegoroczną listę Obama wybrał mieszankę książek zarówno nowych, opublikowanych w 2019 r., jak i starszych publikacji, których wcześniej nie miał czasu przeczytać. Wśród tytułów znajdują się powieści, kolekcje opowiadań, a także prace badające psychologiczne oddziaływanie internetu, doświadczenia imigrantów i pogłębiające się amerykańskie podziały klasowe. 

Oto, co Barack Obama poleca przeczytać tego lata:

Różne dzieła autorstwa Toni Morrison

Umieszczając utwory Morrison na swojej liście, były prezydent oddał hołd autorce, która zmarła w sierpniu br. Toni Morrison była pierwszą Afroamerykanką, która została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla i jest autorką jedenastu powieści oraz książek dla dzieci i kolekcji esejów. Twórczość uwielbianej przez Amerykanów pisarki, niezmiennie spotykała się również z uznaniem krytyków i biła rekordy sprzedaży.  

amazon.com

Barack Obama swój wybór skomentował słowami: „(Utwory) są ponadczasowe, wszystkie. Będziesz zadowolony, że je przeczytasz”.

“The Nickel Boys” – Colson Whitehead

Obama opisuje książkę, jako „trudną do przełknięcia”, ale i „konieczną lekturę”. Jest to jedna z najbardziej oczekiwanych powieści 2019 roku, autorstwa laureata Nagrody Pulitzera.

amazon.com

Whitehead opowiada o losach czarnego nastolatka z Florydy w latach sześćdziesiątych, który niespodziewanie trafia do szkoły reformatorskiej. Zainspirowany prawdziwymi zdarzeniami autor, bada związek Ameryki z rasizmem analizując okrucieństwa, segregację i prawa Jima Crowa.

“Exhalation” – Ted Chiang

Jest to najnowszy cykl opowiadań autorstwa pisarza, który stworzyl historię będącą inspiracją dla wielokrotnie nagradzanego filmu “Nowy początek” (“Arrival”). Zbiór dziewięciu opowiadań porusza wiele palących pytań o wolną wolę, ewolucję i alternatywne wszechświaty.

amazon.com

Obama podkreśla, że po lekturze tej kolekcji każdy z nas poczuje się jeszcze bardziej ludzki.  

“Wolf Hall” – Hilary Mantel

Wydana pod polskim tytułem powieść ”W komnatach Wolf Hall”, to fikcyjna opowieść o dojściu do władzy oportunisty Thomasa Cromwella. Udaje mu się to w wyniku braku spadkobierców Henryka VIII. Powieść ukazuje również jego pragnienie rozwodu z żoną, by poślubić Annę Boleyn i Wielką Brytanię na skraju wojny domowej. Zbiór siedmiu opowiadań bada życie mężczyzn, którzy stali się samotni, nie mając znaczących relacji z kobietami w swoim życiu. 

amazon.com

Ta historyczna powieść na nowo przedstawia wyobrażenie o szesnastowiecznej Wielkiej Brytanii pod rządami Henryka VIII. Mantel bada społeczeństwo doświadczające skomplikowanych i gwałtownych zmian poprzez swój fikcyjny portret doradcy Henryka VIII, Thomasa Cromwella.

Men Without Women” – Haruki Murakami 

Od byłych chłopaków po barmanów – bohaterowie siedmiu opowiadań bestsellerowej kolekcji japońskiego pisarza Haruki Murakami zmagają się z samotnością, ponieważ wiele z nich doświadczyło utraty ukochanej kobiety. Opowieści oscylują między tajemniczymi, mrocznymi, a czasem humorystycznymi wydarzeniami, aby finalnie ukazać skomplikowany obraz dynamiki między mężczyznami i kobietami.

amazon.com

Obama podkreśla, że książka: „poruszy cię i zdezorientuje, a czasami zostawi ci więcej pytań, niż odpowiedzi„.

American Spy” – Lauren Wilkinson

Akcja powieści rozgrywa się w 1986 roku, w trakcie trwania zimnej wojny. Przedstawia losy Marie Mitchell – utalentowanej, błyskotliwej i niedocenianej agentki FBI. Mitchell nie dostaje zleceń w znacznej mierze dlatego, że jest młodą, czarnoskórą kobietą i pracuje w towarzystwie białych mężczyzn. Kiedy w końcu dostaje zadanie godne jej talentu, wikła się w więzi rodzinne, miłość i lojalność względem kraju.

amazon.com

Obama pisze: „to coś więcej niż tylko thriller szpiegowski„. Powieść jest ciekawie skonstruowana, jako list bohaterki zaadresowany do jej dwóch młodych synów. 

“The Shallows: What The Internet Is Doing To Our Brains” – Nicholas Carr

Czy internet zmienia nas na lepsze, czy na gorsze? To pytanie nasuwa się po lekturze książki Carra, która została nominowana do nagrody Pulitzera w 2011 r. Z lektury dowiemy się również o konsekwencjach używania internetu – jak ukształtował on nasz sposób myślenia, czytania, a nawet odczuwania.

amazon.com

Książka jest rozwinięciem szeroko komentowanego słynnego artykułu autora dla magazynu “The Atlantic” pt.: „Is Google Making Us Stupid?”. Carr bada, co poświęcamy, aby czerpać korzyści z internetu. Obama z kolei podkreśla, że „argumenty autora na temat wpływu internetu na nasze mózgi, nasze życie i nasze społeczności są wciąż godne refleksji. Co jest czymś, na co wszyscy moglibyśmy poświęcić trochę więcej czasu w obecnej w tej erze„.

Lab Girl” – Hope Jahren

“Lab girl: Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości” to wielokrotnie nagradzany pamiętnik geobiolog Hope Jahren. Autorka zadaje przejmujące pytania o to, jak postrzegamy świat i jak długo będziemy go chronić przed zagrożeniami ze strony nas samych.

amazon.com

Jej pamiętnik to zapis życiowej ciekawości i pasji do życia roślin i nauki. Jahren pisze, jak pracuje „zarówno sercem, jak i rękami” oraz, jak skrzyżowanie tych dwóch elementów jest fundamentem jej szczęścia i sukcesu. Obama skomentował książkę krótko:  „Wspaniała„.

Inland” – Téa Obreht

„Inland” to nawiązanie do bestsellera z 2011 roku „The Tiger’s Wife”. Nowa powieść Téi Oreht podąża za dwiema postaciami żyjącymi na niespokojnym amerykańskim Zachodzie. Jedna z nich to Nora – żona i matka czekająca na powrót męża do domu, a druga to Lurie, były przestępca, który uważa, że jest nawiedzany przez duchy. 

amazon.com

Ci z was, którzy czekali na kolejną powieść Obreht, nie będą zawiedzeni – pisze Obama.

How to Read the Air” – Dinaw Mengestu

W bestsellerze autorstwa Mengestu, poznajemy Jonasa, dorosłego syna dwóch etiopskich imigrantów. Mężczyzna jest zdesperowany, aby dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach po śmierci ojca. Powieść “How to Read the Air” bada kwestie imigracji, różnic międzypokoleniowych i potęgi więzi rodzinnych. Mengestu opowiada o dwóch pokoleniach etiopskich imigrantów. – Otrzymasz lepsze wyczucie złożoności i wyzwolenia w amerykańskiej historii imigrantów – pisze Obama.

amazon.com

Maid: Hard Work, Low Pay And A Mother’s Will To Survive” – Stephanie Land

W swoich wspomnieniach Land opowiada o doświadczeniach związanych z pracą pokojówki dla Amerykanów z wyższej klasy średniej, starając się wesprzeć swoją młodą córkę.

amazon.com

Książka analizuje różnice, które istnieją między klasami ekonomicznymi w kraju i pokazuje, jak uprzywilejowani ludzie traktują tych, którzy pracują, by związać koniec z końcem. Obama pisze: „jest to osobiste, wzruszające spojrzenie samotnej matki na amerykańskie podziały klasowe, opis ciężkiej pracy, którą wiele rodzin wykonuje po to, by przetrwać, i przypomnienie o godności całej pracy”

Zobacz także: