fbpx

Czy można nosić jeansy do pracy?

CEO Style | 17 listopada 2018

Jeansy nie są eleganckim elementem garderoby i nie wpisują się w profesjonalny dress code. Jednakże zasady dotyczące ubioru rozluźniły się na tyle, że nikt już nie patrzy krzywo na tego typu strój. Decydując się na założenie jeansów do pracy, należy się kierować ważnymi zasadami.

Coraz częściej zakładamy je do pracy nie tylko w piątki. Formuła luźnych piątków nie tyle przestaje obowiązywać, bo skutecznie zaciera granice. O ile nie pracujemy w bardzo konserwatywnych środowiskach (np. w bankowości), pracodawcy przymykają oko na nieformalny strój w pracy. Aby jednak zawsze wyglądać tak, aby nie czuć się nieodpowiednio ubranym na spotkanie, do jeansów warto założyć np. formalną marynarkę, dobrej jakości koszulę lub np. jedwabną bluzkę.

Ciemniejszy kolor jest bardziej elegancki

Najodpowiedniejsze jeansy, które z powodzeniem możemy założyć do pracy to te ciemnogranatowe. Im ciemniejszy kolor, tym bardziej elegancki. Dobrym połączeniem będzie zestawienie ich z jasną górą – np. białą lub jasną niebieską koszulą. Bardzo ciemny denim należy jednak zestawić z nieco jaśniejszą marynarką, inaczej strój “zleje się”. Do ciemnej marynarki lepiej założyć spodnie o nieco jaśniejszym odcieniu.

 

Postaw na jakość

Luźne jeasny, te z dziurami, czy nawet takie które przeżyły już niejedno pranie nie będą dobrym wyborem. Zniszczony jeans mocno obniża wizerunek, więc lepiej postawić na ten najwyższej jakości. Nie powinny być pogniecione, mieć widocznych ćwieków lub modnych do niedawna przetarć.

 

Jak dobrać buty do jeansów?

Jeansy będą wyglądały dobrze jedynie z dobrej jakości butami. Wystarczy spojrzeć w stronę Hollywood, gdzie jeansy nigdy nie wychodzą z mody. Zakładając jeansy zestawione z dobrymi skórzanymi butami (np. brogsami lub wingtipami) tworzą nienaganny wygląd. Gdy zestawimy je dodatkowo z dobrej jakości paskiem, koszulą i np. granatową marynarką, stworzymy zestaw, który nadaje się do biura.

Jaki wybrać kolor butów? Z pewnością nie czarny, chyba, że jeansy są uszyte z naprawdę ciemnego denimu. W innym przypadku lepiej wybrać brązowe buty, bo takie połączenie dobrze wygląda w zestawach nieformalnych.

Historia jeansów

 

Pierwsze jeansy w XIX wieku stworzył słynny Levi Strauss, twórca marki Levi’s. Były zaprojektowane jako odzież robocza dla robotników i farmerów, gdyż były bardzo odporne na przetarcia. Z założenia więc nie miał się znaleźć w szafie obok eleganckich ubrań. Wszystko zmieniło się w XX wieku, kiedy jeansy stały się niezwykle popularne. Zaczęto je nosić na co dzień, niemniej nie wypadało ich założyć do pracy. Wiele zresztą do dziś wyklucza jeansy z obowiązujących zasad ubioru. Dobrze zestawione jeansowe spodnie jednak mogą stanowić strój zgodny z biznesowym dress codem.

 

Zobacz także: