fbpx

13 rzeczy, które ludzie sukcesu robią w niedzielę wieczorem

CEO Style | 9 czerwca 2019

Niedzielna wieczorna „depresja” dotyka wielu z nas. Kończy się weekend, a kolejnego dnia zamiast letniego obuwia i szortów, trzeba będzie znów założyć garnitur i eleganckie buty, by udać się do biura. Ta niezbyt radosna perspektywa sprawia, że wielu z nas nie przepada za niedzielnym wieczorem. Nie musi tak być, czego najlepszym przykładem są ludzie sukcesu, dla których jest to niezwykle produktywny czas.

Oto 13 rzeczy, które ludzie odnoszący sukcesy robią, aby najlepiej wykorzystać niedzielne wieczory:

Spędzają czas z najbliższymi

Nie jest tajemnicą, że ci, którzy zajmują wysokie stanowiska, spędzają w pracy o wiele więcej czasu, niż osoby na początku kariery zawodowej. W tygodniu więc nie mają zbyt wiele czasu na spędzenie go w gronie najbliższych. Roy Cohen, trener kariery i autor książki „The Wall Street Professional’s Survival Guide”, podkreśla, że ludzie sukcesu poświęcają niedzielne wieczory na relaks w gronie najbliższych. Może być to grill lub kolacja przy winie z rodziną lub przyjaciółmi, dzięki czemu wprawimy się w typowo wakacyjny klimat, pozytywnie nastrajający na kolejny tydzień.

Instagram.com

Planują coś zabawnego

Laura Vanderkam, autorka książki „What The Most Successful People Do On The Weekend” zaznacza, że zaplanowanie jakiejś atrakcji weekendowej sprawia, że weekend wydłuża się, a radosne chwile skutecznie odwracają uwagę od myślenia o poniedziałku. To wcale nie musi być kosztowne. Wystarczy wieczór kalamburów lub gry w scrabble lub monopol. Dobrym pomysłem jest również projekcja filmu w ogrodzie lub maraton ulubionego serialu.

Planują nadchodzący tydzień

Niektórzy odnoszący sukcesy ludzie, lubią rzucić okiem na swoje kalendarze przed rozpoczęciem nowego tygodnia. Marsha Egan, trenerka kariery podkreśla, że w niedzielę wieczorem warto wyznaczyć cele i terminy na nadchodzący tydzień. W ten sposób zaplanujemy aktywności bez stresu i zwizualizujemy sobie, jak będzie wyglądał grafik.

Uprawiają sport

Marsha Egan sugeruje również, że niedziela jest świetnym dniem na aktywność fizyczną. Trenerka radzi, aby przejść się na spacer, zagrać w tenisa lub pójść na zajęcia na siłowni. Laura Vanderkam natomiast, zaznacza w swojej książce, że równie popularnym sposobem wśród ludzi sukcesu jest uprawianie jogi w niedzielny wieczór, dzięki czemu można wypocić toksyny z całego tygodnia i skupić się na poniedziałku.

Instagram.com

Stawiają na zdrowe jedzenie

Dla wielu z nas weekend kojarzy się z popularnym “cheat day”, gdy wreszcie możemy zjeść coś niezdrowego lub napić się ulubionego drinka. Joyce Marter, CEO firmy Urban Balance wskazuje w artykule opublikowanym w serwisie „Psych Central”, że alkohol jest depresantem, który sprawi, że następnego dnia rano będziemy odczuwali mniej energii. Zamiast tego, lepiej postawić na zdrowy posiłek i wodę z cytryną, by właściwie zacząć nowy tydzień.

Czytają

Warren Buffet, właściciel Berkshire Hathaway przyznał kiedyś, że czyta ok. 500 stron dziennie. Ludzie sukcesu często czytają tuż przed pójściem spać, więc lektura w niedzielę wieczorem jest jedną z tych rzeczy, która należy do ich rutyny. W ten sposób mogą wykorzystać czas, aby nadrobić zaległości w czytaniu, na które mieli mniej czasu w tygodniu.

Instagram.com

Wyłączają się

Michael Kerr, trener kariery radzi, aby wyłączyć telefon i komputer w weekend. Ekspert podkreśla, że ludzie odnoszący sukcesy nie pracują w niedzielę wieczorem. Weekend nie jest po to, aby obsesyjnie sprawdzać e-maile i zajmować umysł pracą. Jeśli to konieczne, postaraj się odpowiedzieć na najważniejsze e-maile w niedzielę rano, a resztę dnia poświęć na relaks.

Odpoczywają

Trenerzy biznesu zgodnie przyznają, że znani im ludzie sukcesu często spędzają niedzielne popołudnie na odpoczynku. Każdy z nas potrzebuje trochę czasu w niedzielę wieczorem, aby odpocząć i naładować akumulatory.

Instagram.com

To paliwo dla ciała i umysłu.

Są wolontariuszami

Innym doskonałym sposobem na zakończenie weekendu jest zgłoszenie się na ochotnika do organizacji charytatywnej. Może to być na przykład pomoc w schronisku przy wyprowadzaniu psów.

Laura Vanderkam zaznacza, że nic tak nie odciągnie umysłu od stresujących sytuacji, jak pomaganie innym.

Instagram.com

Planują sen

Regularny, długi sen jest kluczowym nawykiem. Eksperci podkreślają, że nic tak nie regeneruje, jak zdrowy sen w nocy. Jest to szczególnie ważne w niedzielę, by dobrze rozpocząć pracę w nadchodzącym tygodniu.

Z reguły większość ludzi podczas snu przechodzi przez ok. pięć cykli – po ok. 90 minut każdy. Pięć cykli po 90 minut daje łącznie 450 minut, co stanowi dokładnie 7,5 godziny. Cykle niektórych ludzi jednak są dłuższe lub krótsze, stąd różnice w potrzebach ilości snu, aby poczuć się wypoczętym. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie potrzebujemy snu, warto zacząć od wspomnianych 7,5 godzin i zobaczyć, jak będziemy się czuć rano.

Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest pozostanie na nogach do późna, aby następnie przedłużać sen kilkakrotnie drzemką rano.

Spędzają czas na refleksji

Końcówka weekendu może być dobrym momentem na zrobienie kroku wstecz i przemyślenie swoich uczuć, zwłaszcza jeśli odczuwamy stres przed poniedziałkiem. Zapisywanie myśli na kartce papieru może pomóc w dotarciu do sedna tego, co nas denerwuje i znaleźć rozwiązanie.

Profesor James Campbell Quick z Uniersytetu Teksańskiego w Arlington powiedział w rozmowie z The Huffington Post, że taki proces zapewni cenne uwolnienie emocjonalne i pomoże w lepszej organizacji.

Ukulturalniają się

Tim Gunn, jeden z jurorów amerykańskiego programu „Top Model” regularnie, co niedzielę odwiedza Metropolitan Museum, aby nakarmić swój artystyczny zmysł i zainspirować się do pracy w kolejnym tygodniu.

Niedziele to doskonała okazja do zgłębienia wiedzy kulturalnej zarówno w pojedynkę lub z bliskimi. Niezależnie od tego, czy jest to spektakl, zwiedzanie muzeum, czy też spacer w pobliżu miejsc o znaczeniu historycznym.

Instagram.com

Nawiązują kontakty

Tworzenie sieci kontaktów nie musi oznaczać chodznia na różne spotkania towarzyskie i przyjęcia koktajlowe. Wystarczy wejść na portal społecznościowy, aby pogratulować znajomemu awansu lub nowego kontrakt. Równie dobrze może to być small talk w celu umówienia się na kawę lub lunch w tygodniu, zwłaszcza, że w niedzielę możemy zaplanować cały tydzień. Niedzielny wieczór może być dobrym momentem na podtrzymanie kontaktów zarówno biznesowych, jak i towarzyskich.

Zobacz także: